Witamy na oficjalnej stronie stronie poświęconej największej, europejskiej radiostacji wraz z najwyższym masztem świata w latach 1974 - 1991. Zawarte materiały mają charakter edukacyjny i popularyzatorski i są jedynymi autoryzowanymi. Kopiowanie bez wiedzy jest zabronione

Maszt radiolinii


 

Rozdziały: | Linia modulacyjna | Maszt radiolinii | Studio zastępcze |

 

 

 

 

Wieża linii radiowych na radiostacji stanowi element infrastruktury telekomunikacyjnej użytej do zestawienia łącza modulacyjnego z Warszawą oraz łączności telefonicznej z użyciem stacji PKiN.

 

 

Zbudowana jest z rur stalowych, skratowanych w układzie K. Posiada prawie 80 metrów wysokości o sylwetce zbieżnej do wysokości 50m. Górna część wieży posiada krawędzie równoległe. W przekroju poprzecznym jest kwadratem, w częsci przyziemia bok posiada rozmiar 12m a przy wierzchołku 2,5 m.

 

 

Pomosty składają się z 2 dzwigarów opierających się na krawężnikach wieży oraz belek pomostowych opartych na dzwigarach. Pomost na szczycie wieży jest kwadratem o boku 4m, zamocowano na nim antenę paraboliczną NEC nakierowaną na stację pośredniczącą w relacji do Warszawy. Do komunikacji wewnątrz służy drabinka pionowa z osłoną. Pomosty chronią balustrady o wysokosci ponad 1m.

 

Serdeczne podziękowanie składamy na ręce wspaniałego Pilota statku powietrznego
który dokonywał precyzyjnego oblotu wieży wraz z bliskim podejściem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kierunek dawnej linii fiderowej do masztu

 

 

 

 

 

 

>> powrót